Lenovo ThinkPad T490s 14" i5-8365U 1.6GHz 8GB RAM NO SSD NO OS BAD BATTERY
Lenovo ThinkPad T490s 14" i5-8365U 1.6GHz 8GB RAM NO SSD NO OS BAD BATTERY
PayMore Fort Thomas
SKU:KY01-B2B672-E13
Couldn't load pickup availability
Lenovo ThinkPad T490s 14" i5-8365U 1.6GHz 8GB RAM NO SSD NO OS BAD BATTERY
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Lenovo Laptop |
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad T490s |
| MPN | N/A |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | No OS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5-8365U |
| Processor Speed | 1.6GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage 1 | N/A |
| Storage Type 1 | N/A |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
3.5mm Headphone/Microphone Combo
SD Card Reader
HDMI Port
USB-A 2.0 Port
Thunderbolt 3 / USB-C Port
|
| Serial# | MJ09V1TQ |
Cosmetic condition:
This device is in good cosmetic condition overall, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and functioning properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio was tested by playing a video. The keyboard has been tested and all keys work properly, and touch functionality has also been tested and is fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.