Microsoft Surface Pro 7 1866 13" i7-1065G7 1.3GHz 16GB RAM 256GB SSD
Microsoft Surface Pro 7 1866 13" i7-1065G7 1.3GHz 16GB RAM 256GB SSD
PayMore Fort Thomas
SKU:KY01-B2B685-E12
Couldn't load pickup availability
Microsoft Surface Pro 7 1866 13" i7-1065G7 1.3GHz 16GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Microsoft Laptop |
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface Pro 7 |
| MPN | 1866 |
| Release Year | 2020 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-1065G7 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Screen Size | 13" |
| Resolution | 2880 x 1920 |
| Integrated Graphics | Intel Iris Plus Graphics |
| Display | PixelSense Touchscreen |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
3.5mm Headphone/Microphone Combo
SD Card Reader
USB-A 2.0 Port
USB-C 3.2 Gen 1 Port
|
| Serial# | 000096600653 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All ports are clean and in good condition. The keyboard shows minor wear from normal use, and the hinges are sturdy and function properly. The bezel is in good cosmetic condition with little to no wear, while the screen is in fair condition due to scratches, scuffs, and wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional, though it does have some bright spots that are most noticeable on a white background. The device connects to WiFi networks successfully, and audio was tested by playing a video; both WiFi and audio are fully functional. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.