Panasonic ToughBook CF-31 13" i3-2310M 2.1GHz 8GB RAM 256GB SSD
Panasonic ToughBook CF-31 13" i3-2310M 2.1GHz 8GB RAM 256GB SSD
PayMore Fort Thomas
SKU:KY01-B2B689-R5R3
Couldn't load pickup availability
Panasonic ToughBook CF-31 13" i3-2310M 2.1GHz 8GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Other Laptop |
| Brand | Panasonic |
| Model | ToughBook |
| MPN | CF-31 |
| Release Year | 2010 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i3-2310M |
| Processor Speed | 2.1GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 13" |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth |
No
|
| Webcam |
No
|
| Microphone |
No
|
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Slate Grey |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
USB-A 2.0 Port
Ethernet Port
SD Card Reader
|
| Serial# | 1LTYA36627 |
Cosmetic condition:
This device is in good overall cosmetic condition, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The bezel has little to no wear. The hinges function, but the hinge housing is cracked/damaged. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks without trouble, and audio works properly when tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function as expected.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.